شعرگرام - پایگاه شعر و ادب پارسی
پیشگفتار
حاج کمال مشکسار
حاج کمال مشکسار( مقدمه و پیشگفتار )
50

پیشگفتار

عمری است تا به راه غمت رو نهاده ایم روی و ریای خلق به یک سو نهاده ایم
طاق و روان مـدرسه و قـیل و قـال علـم در راه جـام و ساقی مـه رو نهـاده ایـم
« حافظ »
مدتی است مدید ، مانند عاشق صادقی که معشوقش را گم کرده است ، برای پیدا کردنش در تمام اوقات در تکاپوست و خواب و خور را بر خود حرام کرده است ، حقیر برای رضا و لقای معشوق ازلی جان در کف کوشش کرده ام ، در شبانه روز ذکر و فکرم در شناختن واقعی خدای عالمیان بوده. فعلأ 73 سال از عمرم می گذرد و آفتاب عمرم رو به زوال است . از زمان بلوغ تا بحال ، که تقریبأ پنجاه و اندی سال است فطالب درک حقّ و حقیقت بوده ام و برای این منظور به هر دریسری زده و از هر گلستانی گلی چیده ام تا مشام جان و دلم را از بوی آن معطر کنم .
در این مدت برای اطلاع و درک حق و حقیقت به مطالعۀ کتب گوناگونی شب و روز مشغول شدم تا از مفهوم عقاید ادیان مختلف و مذاهب گوناگون دربارۀ خداشناسی مطلع شوم.
با جناب خواجه حافظ شیرازی همزبان شده ، میگفتم :
دست از طلب ندارم تا کام جان برآید یا جان رسد به جانان یا جان ز تن درآید
بگشای تربتم را بعد از وفات و بنگـر کــز آتــش درونــم دود از کـفـن بــرآیــد
از آنجایی که خداوند در قرآن مجیدش فرموده : «اَلذینَ جاهدُ وافینا لَنَهدِیَنَّهُم سُبُلشناً » یعنی « کسانی که در راه شناختن من کوشش دارند ، آنها را به راههای خودم هدایت میکنم .» و مولانا جلال الدین مولوی میفرماید :
گـفت پـیغـمـبر کـه چـون کـوبی دری عــاقـبـت زان در بـــرون آیـــد ســــری
جناب خواجه حافظ هم فرموده :
عاشق کـه شد که یار بحالش نظر نکرد ای خواجه درد نیست وگرنه طبیب هست
عاقبت الامر خدای مهربان به حقیر توفیق عنایت فرموده ، گل مراد معرفت را از گلستان ربّانی و با صفای محمّد و آلش صلواة اللّه علیهم اجمعین چیدم و بوئیدم و مشام دل وجانم از آن رایحۀ روحانی تا ابد مست گردید ، و رستگاری دارین نصیبم شد. «هذا مِن فضلِ رَبّی » ( در این باره در کتاب زندگی نامۀ کمال از کودکی تا بحال نوشته ام ) و بطوریکه در همین کتاب که بنام جلد دوم گلزار عشق کمال ، تقدیم بحضرت مهدی ( عج )نامگذاری شده است ، درمبحث « علی (ع ) و پیامبران » میخوانید که پیامبران و شخصیت های بزرگ روحانی تا متوّسل به ذیل عنایت محمّد و آلش (ص) نشده اند از گرفتاری ها نجات پیدانکرده اند و در واقع همۀ ایشان شاگرد مکتباسلام و محمّد و آلش (ص) بوده اند!
از پیشگاه مقدس خداوند مهربان و بندگان خاص و عاشقانش به خصوص حضرت محمّد و آلش صَلَواةُ اللّه عَلَیهِم اَجمَعین استمداد میکنم و از روح پر فتوح حضرت ولی فقیه آیت اللّه العظمی امام خمینی قدس اللّه سره العزیز و رضوان اللّه تعالی علیه و حضرت آقای خامنه ای مقام معظم رهبری و پیشوای مسلمین دنیا و جانشین بر حق حضرت امام خمینی قدس اللّه سره و کلیه نهادها و ارگانهای محترم ایران اسلامی و مردم مسلمان و غیور و وطن دوست شرافتمند و همیشه در صحنه ، استدعا و مسئلت دارم تا با تمام مسلمین دنیا بدون در نظر گرفتن مذهب خاصی دست بهم داده با توکل به خدای تعالی و کوشش و تلاش و مبارزۀ فی سبیل اللّه در زیر پرچم لا اِلهَ اِلّا اللّه – محمدٌرسولُ اللّه و علّیٌ ولیُ اللّه و اَحَدَ عَشَرَ مِن وُلدِه اَولیاءُ اللّه ، انشاء اللّه تعالی ، ابر قدرتان زورگو و ظالم و منافق عالم را با ایمان به خدا و مشتی آهنین مغلوب و بجای خودشان بنشانند، تا مقدمۀ ظهور حضرت مهدی حجة بن الحسن العسکری سلام اللّه علیه و ارواحنا فداه فراهم و میّسرگردد.
امید است که انشاءاللّه این کتاب مورد قبول حضرت مهدی (عج ) و ارواحنا فداه و خوانندگان محترم و گرامی قرار گیرد و حقیر را با ادعای خیر خودشان مستفیض بفرمایند.
بندۀ حقیر خدا و دعاگوی شما
حاج کمال مشکسار
20/4/1372 مطابق با روز عاشورای حسین علیه السلام سال هجری 1414
قالَ الصّادِقُ سَلامُ اللّه عَلَیه :
اَلصُّورَهُ اِلانسانِیِّة اَکبَرُ حُجَّةَ اللّهِ عَلی خَلقِه وَ هِیَ الکِتابُ اَلَّذی کَتَبَهُ اللّهُ بِیَدِه
«صورت انسان برای خلقتش بزرگترین حجّت خداست و آن ترسیمی است که خداوند به دست خودش رسم کرده است .»
اقتباس از کتاب «مثنوی سیّاف »
ای نسـخۀ عـالـم الهــی ، کـه تـوئـی ای آیـــنۀ جمــال شـاهی ، کـه تـوئـی
بیرون ز تو نیست هر چه در عالم هست از خود به طلب هر آنچه خواهی ، که توئی
از«شیخ فرید الدین عطار»